Studerande inom hälso- och sjukvård i Region Halland

Välkommen till oss inom Region Halland! Vi hoppas att du ska trivas i din kliniska utbildning och få användning för de kunskaper och erfarenheter som du inhämtat på högskolan/skolan.

Inom Region Halland har vi följande kliniska utbildningsplatser:

  • Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) för sjuksköterska
  • Verksamhetsförlagd utbildning (VFU) för specialistsjuksköterska
  • Arbetsplatsförlagt lärande (APL) för vård- och omsorgsstuderande
  • Lärande i arbetslivet (LIA) Yrkeshögskolan (YH) för medicinsk sekreterare och specialistundersköterska

Din kliniska utbildning kan vara inom specialistsjukvård, psykiatri, närsjukvård och/eller ambulanssjukvård. För att kunna ge dig en så bra klinisk utbildning som möjligt arbetar vi efter en handledningsmodell som är under ständig utveckling. Huvudhandledare ansvarar för och planerar din kliniska utbildning utifrån dina, högskolans/utbildningsanordnarens och verksamhetens mål. Genom en regional studierektor sker beställningar av utbildningsplatser från högskolan/skolan, vilket möjliggör att huvudhandledarna på enheterna kan ha en god framförhållning och planering.

Patrik Dahlqvist-Jönsson, Enhetschef Utbildning och klinisk lektor
Patrik.Dahlqvist-Jonsson@regionhalland.se  tel 035-13 10 95, 0703-20 66 51

Ulrika Bergsten, Klinisk lektor
Ulrika Bergsten@regionhalland.se, tel. 073-142 67 58

Kristina Rosén, Regional studierektor
Kristina.Rosen@regionhalland.se, tel. 035 -13 11 37, 070-810 99 19

Karin Rasmusson, Kombinationstjänst lärare, söder
Karin.Rasmusson@regionhalland.se

Åsa Idoffsson, Kombinationstjänst sjuksköterska, söder
Asa.Idoffsson@hh.se

Marcus Jansson, Kombinationstjänst sjuksköterska, söder
Marcus.Jansson@hh.se

Annika Wing Hörnfalk, Kombinationstjänst lärare, norr
Annika.Wing-Hornfalk@regionhalland.se, tfn. 070-589 219

Hibaq Yussuf, Kombinationstjänst sjuksköterska, norr
Hibaq.Yussuf@regionhalland.se